Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
TOWARZYSTWO CHRYSTUSOWE

TOWARZYSTWO CHRYSTUSOWE

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

TOWARZYSTWO CHRYSTUSOWE

mal. W. Gałczyńska mal. W. Gałczyńska

Natomiast prawa część tryptyku odnosi się bezpośrednio do historii Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

W postawie stojącej widoczny jest papież Pius XI (1857-1939), za którego pontyfikatu powstało (1932) Towarzystwo Chrystusowe. Papież ma prawą rękę podniesioną w geście błogosławienia. Obok papieża stoi sługa Boży kard. August Hlond (1881-1948), założyciel Towarzystwa Chrystusowego. Ubrany jest on w szaty kardynalskie i w lewej ręce trzyma księgę, która z pewnością jest konstytucją zakonną zgromadzenia chrystusowców. Prawa natomiast ręka jakby była wyciągana w geście proszącym, czy też oddania czci, w stronę Chrystusa Króla. Postać klęcząca obok kard. Hlonda to z kolei sługa Boży o. Ignacy Posadzy (1898-1984), współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego. Ubrany jest w sutannę kapłańską i trzyma w ręku różaniec.

Za tymi trzema postaciami widoczna jest cała wspólnota Towarzystwa Chrystusowego. Pochód otwiera bliżej nie zidentyfikowany chrystusowiec (jedna z interpretacji mówi, że jest to ks. Florian Berlik (1909-1982), który również odegrał znaczącą rolę u początków istnienia zgromadzenia, albo kl. Józef Miękus (1912-1937), jeden z pierwszych zmarłych chrystusowców), ubrany w komżę i niosący krzyż, jakby otwierając procesję wszystkich chrystusowców. Za tą postacią widoczni są inni chrystusowcy. Jeden z nich niesie sztandar, na którym widnieje herb Towarzystwa Chrystusowego i napis: „Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej”. Cała wspólnota chrystusowców skierowana jest w stronę centralnej części tryptyku, gdzie króluje Chrystus, i wspólnota ta wychodzi jakby naprzeciw wołaniu Polaków, którzy zostali przedstawieni na lewej części tryptyku.


TRYPTYK: CZĘŚĆ LEWA * ŚRODEK * CZĘŚĆ PRAWA

Drukuj cofnij odsłon: 12318 Do góry

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone